Klientu centrs 67 555 888

Grozs

Grozs ir tukšs
Tel. (Darba dienas 9-21):   67 555 888
Obligāts lauks

sestdiena, 2021. gada 1. maijs

Kinoteātris Jūsu mājās ar jaunu televizoru

Televizoru ražotāji sacenšas jaunu iespēju meklējumos, lai uzlabotu attēla kvalitāti un piedāvātu vēl nebijušus risinājumus.


Televizoru ražotāji sacenšas jaunu iespēju meklējumos, lai uzlabotu attēla kvalitāti un piedāvātu vēl nebijušus risinājumus. Tieši šī sacensība padara televizora skatīšanās pieredzi aizvien spilgtāku.

Nemaz tik daudz laika nav pagājis, kopš klasiskos, sākotnēji melnbaltos, bet vēlāk jau krāsainos, televizorus nomainīja jauni plazmas televizori ar plāniem, lieliem ekrāniem un krietni labāku attēla kvalitāti, kurus, savukārt, nomainīja televizori ar LCD un OLED ekrāniem, nodrošinot vēl labāku attēla kvalitāti un skatīšanās pieredzi. Šīs diezgan straujās revolūcijas laikā uzlabojās arī ekrānu izšķirtspēja. Ja pirmie plazmas un LCD televizori bija tikai nedaudz labāki par kineskopu, tad vēlāk attēls kļuva aizvien detalizētāks. Dažādi standartu saīsinājumi lietotājam neko daudz neizsaka, tomēr svarīgi, ka UHD (īpaši augstas izšķirtspējas) attēls, ko tagad nodrošina lielākā daļa televizoru, ir pat 20 reizes detalizētāks par kineskopa attēlu. Taču tagad ir pienācis laiks jaunam kvalitātes līmeņa lēcienam, un UHD/4K televizoru vietā ir parādījušies 8K ekrānu televizori, kuru attēlu kvalitāte ir vēl divreiz izteiksmīgāka.


8K – attēls labāks nekā dzīvē

Visu vadošo televizoru ražotāju sortimentā ir televizori ar 8K ekrāniem, kas ir balstīti uz dažādām tehnoloģijām. Piemēram, var iegādāties LG 8K OLED, vienu no Samsung televizoriem ar 8K QLED ekrānu dažādos izmēros vai Sony X1 8K televizoru ar milzīgu 85 collu ekrānu. Protams, visi šie ražotāji aprīkoja savus televizorus ne tikai ar fantastiski detalizētu ekrānu, bet arī visām savām jaunākajām tehnoloģijām, piemēram, pārsteidzoši ātriem procesoriem un mākslīgo intelektu, kas attēla kvalitāti padara vēl labāku.

Pētījumi liecina, ka patiesībā cilvēka acs nav spējīga pat tuvumā atšķirt attēla detalizāciju ar UHD izšķirtspēju, nemaz nerunājot par 8K ekrāniem ierastā skatīšanās attālumā. Un, lai gan šis apgalvojums, acīmredzot, atbilst realitātei, tas nemaina faktu, ka šo televizoru attēla kvalitāte ir neticami iespaidīga.Neviens zinātnisks fakts nespēj mazināt emocijas, kas rodas, kad atrodaties tāda televizora priekšā, un tikt vaļā no domas “es palikšu te mūžīgi, baudot šo fantastisko attēlu” nav nemaz tik viegli. Šobrīd 8K parādās visu vadošo ražotāju sortimentā, 8K modeļus izgatavo arī daudzi lielie Ķīnas un Turcijas ražotāji.

Ko lai skatās uz tik fantastiska ekrāna? Pirmais, ko plāno raidīt 8K formātā, būs plānotā japāņu NHK kanāla 2021. gada Tokijas Olimpisko spēļu translācija. Bet arī līdz tam mums ir dažas iespējas izbaudīt labāko eošo attēla kvalitāti. Sāksim ar to, ka visi jaunie viedie 8K televizori ar mākslīgo intelektu spēj pielāgot parastu videosignālu 8K ekrānam. Tuvākajā nākotnē 8K kvalitāti tirgū nodrošinās arī visi lielie straumēšanas pakalpojumu sniedzēji, kā Netflix, Amazon Prime Video utt. Protams, nevar nepieminēt arī spēles. Jaunās paaudzes spēļu konsoles un datori jau tagad spēj nodrošināt 8K attēlu. Taču arī izmantojot vecās spēļu konsoles, kur televizors automātiski pietuvina attēla kvalitāti 8K formātam, gan iespaidu, gan svarīgu detaļu būs daudz vairāk.

Televizoru attēla kvalitātes revolūcija nenozīmē vien iespaidīgākus kino seansus mājās, šī attīstība aptver visu elektrotehniku. Šāda attēla raidīšanai nepieciešams ātrāks un stabilāks interneta savienojums, mūsu datoriem, telefoniem un digiboksiem nepieciešama lielāka atmiņa apjomīgu videofailu glabāšanai un jaudīgāks procesors šo failu atskaņošanai. Kad 8K mediji kļūs pieejamāki, 8K ekrāni parādīsies arī mūsu viedajās ierīcēs un datoros. Jau tagad dažiem premium klases viedtālruņiem ir kameras, kas ieraksta video 8K formātā.


HDR atklāj slēptas detaļas

HDR formāts, ko piedāvā praktiski visi jaunie televizori, ir noslēpumaina abriviatūra, kurā slēpjas uzlabotas attēla kvalitātes noslēpums. HDR (high dynamic range, t.i. augsts dinamiskais diapazons) iekļauj sevī veselu virkni viltīgu tehnoloģiju, kuras apvieno viens mērķis – nodrošināt skatītājam maksimāli reālistisku un detalizētu attēlu. Galvenā HDR priekšrocība ir spēja uzrādīt detaļas pat ļoti gaišos un ļoti tumšos attēla apgabalos. Tas ļauj saskatīt gan gaiši zilas debesis un peldošo mākoņu pelēkās nokrāsas, gan rakstu uz akmens sienām tumšā alā. Pēdējās desmitgades laikā tieši HDR formāts tiek uzskatīts par galveno lēcienu televizoru attīstībā.

Lai HDR televizors varētu nodrošināt tik fantastisku attēlu, skatāmajās filmās vai raidījumos ir jābūt HDR signālam. Gandrīz visas pēdējos gados uzņemtās filmas un TV pārraides tiek ierakstītas HDR kvalitātē. Šāds attēla pārraides lēciens kļuva iespējams pateicoties augstākas kvalitātes ekrāniem. Nodrošinot nevainojamu melno krāsu, plašu krāsu gammu, nepārspējamu kontrastu un spēju radīt īpaši plānus ekrānus, OLED ir televizoru nākotne. Ideāli melnie toņi, ko piedāvā OLED televizori, nodrošina fantastisku kontrastu, kā arī neticami skaistas un reālas krāsas. Un QLED tehnoloģija (uzlabota klasiskā LCD ekrāna versija), kas konkurē ar OLED, tuvojas attēla kvalitātes uzlabošanai no pretējā virziena, vajadzības gadījumā piedāvājot ļoti augstu spilgtumu. Piemēram, QLED televizors ir īpaši piemērots telpām, kurās iespīd daudz saules gaismas.


Ambilight: ideāls apkārtējais apgaismojums paspilgtina jūsu iespaidus

Ambilight, kas tiek izmantots tikai Philips televizoros, piešķir televizoram pilnīgi jaunu dimensiju. Fona apgaismojums, kas precīzi izgaismo notikumus ekrānā, rada ap televizoru dinamisku krāsu spēli, kas, savukārt, rada iespaidu, ka ekrāns ir vēl lielāks nekā patiesībā. Ja lielekrāna televizors neiederas Jūsu interjerā, Ambilight spēj radīt iespaidu, ka skataties lielu ekrānu. Pateicoties viedajam LED apgaismojumam, gaisma reālajā laikā pastiprina to, kas notiek uz ekrāna. Tādēļ Jūs vienmēr būsiet notikumu centrā, un ekrānā notiekošais tiks uztverts pilnīgi jaunā līmenī. Ambilight rada krāsainu, bet maigu gaismu, kas samazina acu nogurumu un palīdz pēc filmas noskatīšanās izgulēties. Bet Ambilight un viedā Hue apgaismojuma kombinācija rada pilnīgi unikālu pieredzi. Iespraudiet Hue lampu kontaktligzdā vai nomainiet parastās spuldzes pret Hue spuldzēm un baudiet Ambilight gaismas spēli kur vien vēlaties.


Nenovērtējiet skaņu par zemu

Fantastiska attēla kvalitāte ir tikai puse no mājas kinozāles pieredzes. Kvalitatīva un aptveroša skaņa ir vienlīdz svarīga. Televizori kļūst plānāki un vieglāki, un ražotājiem ir arvien grūtāk tajos ievietot kvalitatīvus skaļruņus. Tāpēc ražotāji izdomā jaunus risinājumus, piemēram, skaņas pārraidi caur ekrānu. Televizori ar iebūvētu skaņas joslu kļūst arvien populārāki. Turklāt ir ieviesti tādi digitālie risinājumi kā Dolby Atmos vai DTS X, kas spēj nodrošināt augstas kvalitātes skaņu caur miniatūriem skaļruņiem un pat rada telpiskās skaņas efektu mājas kinozālei. Televizora skaņu varat uzlabot, pievienojot atsevišķu skaņas joslu vai izveidojot mājas soundbar sistēmu ar vairākiem skaļruņiem.


Vislabāko pieredzi nodrošina pareizais skatīšanās attālums

Cilvēki bieži kļūdaini uzskata, ka televizora skatīšanās tuvumā ir kaitīga acīm. Patiesībā tā neradīs problēmas, ja attālums līdz televizoram tiek izvēlēts tā, lai jūs, nepārvietojot skatienu, spētu saskatīt visu ekrānu. Jaunāko 4K un 8K televizoru detalizētos augstākas kvalitātes attēlus labi redzēs tikai tad, ja skataties pietiekami tuvu. Tātad, lai iegūtu vislabāko filmu un spēļu pieredzi, optimālais attālums līdz ekrānam ir tāds, kas sedz aptuveni 40° redzeslauka, savukārt ikdienas skatīšanai ieteicams izmantot ekrānu, kas aptver 30° redzeslauku. Citiem vārdiem, 55 collu televizors ir jāskatās 160–230 cm attālumā.

Vienkāršākais veids, kā aprēķināt optimālo ekrāna izmēru, ir sadalīt skatīšanās attālumu (collās) ar 1,6. Piemēram, ja skatīšanās attālums ir 3 metri, kas ir 118 collas, tad šo skaitli dalot ar 1,6, iegūstam 73,75. Tātad vislabāk piemērots būs televizors, kura diagonāle ir aptuveni 75 collas.