Subwoofer Yamaha NS-SW200
Specifications
Subwoofer Yamaha NS-SW200
Product code: NS-SW200PB Brand: Yamaha
Friends price:
Price is valid from 5/1/2026 to 5/31/2026
Loyal customer offers
All loyal customer offers
Read more
Friends price:
329.99
Back
Availability in stores
Please note:
Back
Shipping methods
Select the preferred shipping method in checkout.
  • Euronics shop delivery
    14. - 20. May
    More info
  • Shipping indoors
    15. - 19. May
    Option to add installation service, removal of packaging and removal of old product.
Shipping methods Select the preferred shipping method in checkout
Specifications
  • Sound
    speaker type subwoofer
    loudspeakers 1
    peak power 130 W
    impedance 5 Ohm
    low frequency driver 20 cm (8”) cone
    built-in amplifire Yes
    speaker cabinet type Bass Reflex
    phase reverse Yes
    frequency response 28 Hz - 200 Hz
  • General Parameter
    kit contains 1 subwoofer
    material piano black finish
    manufacturer Yamaha
    colour black
    auto power on/off Yes
  • Dimensions
    weight
    11.2 kg
    height 30.6 cm
    width 29 cm
    depth 35.1 cm
  • Links
Description
New Twisted Flare Port Produces Clear and Tight Bass
PWM Digital Drive High Efficiency Amplifier and Dual Feedback Circuit
The built-in power amplifier delivers stable power output of 130 W with high efficiency while minimizing power consumption and heat production. It does not require an output filter coil, resulting in extremely low noise and distortion. High speed transient response is also excellent. The dual feedback circuit reduces distortion by applying feedback twice, resulting in higher sound clarity.