Klientu centrs 67 555 888

Grozs

Grozs ir tukšs
Tel. (Darba dienas 9-21):   67 555 888
Obligāts lauks

sestdiena, 2021. gada 1. maijs

Mājās vēss un mitrs? Kas jāzina, lai sildītāju izvēlētos gudri!

Sildītāju piedāvājums ar katru gadu paliek lielāks – ko ņemt vērā izvēloties sev piemērotāko un kā neapjukt plašajā izvēlē?

Kad iestājoties rudenim, gaisa temperatūras stabiņš krītas, mājās iezogas mitrums un drēgnums. Tā vien gribas meklēt liekas apģērbu kārtas, malkot karstu tēju un pavadīt brīvos brīžus zem siltas segas, lai izvairītos no diskomforta vai saaukstēšanās.
Šādos brīžos, lai padarītu mājokli komfortablu, nereti izlemjam par labu sildītāja iegādei, īpaši rudenī, kad vēl nav pieslēgta centrālā apkure. Taču arī ziemā, daļai iedzīvotāju var nākties atskārst, ka lielākā daļa Latvijas namu ir energoneefektīvi, tāpēc tikai ar centrālo apkuri telpu apsildīšanai var nepietikt. Līdz ar to lielāks vai mazāks sildītājs būs noderīgs katrās mājās!

Sildītāju piedāvājums ar katru gadu paliek lielāks – ko ņemt vērā izvēloties sev piemērotāko un kā neapjukt plašajā izvēlē? Vai izvēlēties dārgāku vai lētāku, eļļas radiatoru vai termoventilatoru - kurš būs ekonomiskāks?


Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties sildītāju?


Lai izvēlētos piemērotāko elektrisko sildītāju ir daži jautājumi, uz kuriem iepriekš būtu nepieciešams rast atbildes.

  • Kāda ir telpas platība un griestu augstums, kurā atradīsies elektriskais sildītājs? No tā ir atkarīgs, cik jaudīgs sildītājs ir nepieciešams.
  • Kurā telpā plānots novietot sildītāju? Piemēram, vannasistabā nav ieteicams likt konvekcijas tipa sildītāju, jo uz tā var nokļūt ūdens, kas var izraisīt bīstamu situāciju.
  • Kurā vietā plānots novietot sildītāju? Ir elektriskie sildītāji, kas novietojami uz grīdas, pie sienas vai uz statīva.
  • Iegādāties dārgu vai lētu sildītāju, cik ekonomisku sildītāju iegādāties, vai tas atmaksāsies ilgtermiņā? Jo ekonomiskāks sildītājs, jo tā cena ir augstāka, kā arī tas kalpos ilgāk.


Galvenais elektriskā sildītāja izvēles faktors ir tā elektriskā jauda, ko mēra vatos (W). Jaudu ieteicams izvēlēties pēc apsildāmās telpas platības, tādēļ pirms sildītāja iegādes ir jāzina, kāda izmēra telpas apsildei to lietosi. Telpā ar griestu augstumu līdz 3 metriem katra telpas kvadrātmetra apsildei ieteicamā jauda ir aptuveni 100 W. Tātad, ja telpa ir 10 m2 liela, tad ir piemērots elektriskais sildītājs ar 1000 W jeb 1 kW jaudu.

Elektriskā sildītāja efektivitāti un ekonomiskumu ietekmē funkcijas, ar kurām tas ir aprīkots. Svarīgi, lai sildītājs ir aprīkots ar termostatu, kas ļauj regulēt sildīšanas jaudu, nevis tikai ieslēgt un izslēgt sildītāju, un telpā uztur iestatīto temperatūru.

Katram no sildītāju tipiem atšķiras veids, kā un cik strauji siltums izplatās telpā, un cik ilgi siltums saglabājas telpā pēc sildītāja izslēgšanas.


Sildītāju veidi

Ņemot vērā vajadzības un iespējas, atliek izvēlēties piemērotāko gaisa sildītāju veidu, tieši Jūsu mājoklim.

1. Eļļas radiatori


Viens no savulaik populārākajiem sildītājiem bija eļļas radiators. Kopš tā izgudrošanas mainījušies izmantotie materiāli, taču konstrukcija būtībā palikusi nemainīga. Šādā ierīcē elektriskais sildelements siltumu vispirms atdod šķidram siltumnesējam, kas ieslēgts metāla korpusā. Savukārt telpu silda metāla virsma. Eļļa tiek izmantota tāpēc, ka tai ir augsta vārīšanās temperatūra un pēc iespējas samazināta iespēja veidoties tvaikiem.
Šie sildītāji samērā lēni uzsilda telpu, taču siltums tiek izplatīts vienmērīgi, saglabājot un izstarojot to pat pēc ierīces izslēgšanas. Sildītāja virsma nesakarst vairāk par 80 °C un tā temperatūru kontrolē termostats. Ir modeļi, kuros ir iebūvēts ventilators, tas palīdz ātrāk uzsildīt gaisu, taču rada papildu skaņu. Sildītājs ir radiatora formas un sastāv no vairākām sekcijām, skaits var svārstīties no 4 līdz pat 9, no kā ir atkarīga radiatora jauda un sildītspēja. Pārsvarā eļļas radiatori tiek ražoti uz ritentiņiem.
Šis nav pats ekonomiskākais sildītājs, taču tā ir droša izvēle. Tā kalpošanas ilgums var būt līdz pat 10 gadiem. Eļļas radiatora trūkums ir tā lielums un svars, kā arī, izvēloties to, jāievēro ražotāja norādījumi par novietošanu noteiktā attālumā blakus priekšmetiem.

2. Konvekcijas sildītāji (elektriskie radiatori)


Šī tipa sildītāji ir ierīces, kuras telpā rada silta gaisa plūsmu. Ierīce ir ievietota metāla vai retāk plastmasas korpusā, kas parasti ir garš, augsts un ļoti šaurs. Tieši šāda forma ir vispiemērotākā gaisma plūsmas radīšanai. Ierīces apakšā ir atveres aukstā gaisa ieplūdei, augšpusē – spraugas vai regulējamas žalūzijas, pa kurām izplūst sasilušais gaiss, turklāt plūsmai var nodrošināt vēlamo virzienu. Ierīces apakšējā daļā pie ieplūdes kanāliem izvietoti sildelementi. Tāpat kā eļļas radiatoram tam ir gan regulatori, gan darbības indikatori. Turklāt temperatūras devēju parasti izvieto ierīces apakšā. Tas nozīmē, ka ierīce atslēgsies, kad visā telpā gaisa temperatūra būs sasniegusi vēlamo.
Sildītājs darbojas bez skaņas, tas salīdzinoši ātri uzsilda telpu un nodrošina vienmērīgu siltuma izdali visā telpā. To var novietot uz grīdas vai piekarināt pie sienas. Sildītājā visbiežāk ir iebūvēts termostats, ar kura palīdzību tiek kontrolēta temperatūra un taimeris, kas ļauj uzstādīt ieslēgšanās un izslēgšanās laiku. Kalpošanas laiks var būt līdz pat 10 gadiem. Konvekcijas tipa elektriskais sildītājs pieejams dažādos izmēros, tādēļ pēc vajadzības to var piemērot telpas lielumam. Korpuss nekad nesasilst vairāk par 60 °C, un ierīces var izmantot arī bērnistabās.

3. Termoventilatori


Ja konvektora tipa sildītājos gaisa plūsma veidojas dabiski, siltajam gaisam ceļoties uz augšu, tad termoventilatoros, kas ir daudz kompaktāki, gaisu caur sildelementu virza lāpstiņu vai turbīnas tipa ventilators. Sildelements bieži vien ir atklāta metāliska spirāle, kas ļoti sakarst. Drošākas ierīces, kurās izmantoti slēgta tipa sildelementi, ir izgatavotas no metāla vai keramikas. Taču to cena būs ievērojami augstāka.
Šīs ierīces lielākā priekšrocība ir ātrā telpas sasildīšana, tomēr tas nav piemērots vienmērīgai telpas uzsildīšanai. Lielākajai daļai šo sildītāju ir iebūvēts termostats, kas ieslēdz vai atslēdz to pie noteiktas temperatūras. Tie ir viegli, tos var pārvietot un pieejami arī dažādās krāsās un dizainos.
Galvenie trūkumi ir skaļums, nebūs piemērots lietošanai naktīs, kā arī ierīces kalpošanas ilgums, jo sildelementam ir salīdzinoši īss mūža ilgums: 3 – 5 gadi. Pastāv iespēja, ka tajā sāk gruzdēt putekļi un veidojas nepatīkama smaka, kā arī gaisa plūsmas cirkulācijas dēļ tas rada putekļus.

Kā efektīvi lietot sildītāju?


Lai lieki netērētu elektroenerģiju, jāizmanto sildierīču regulēšanas iespējas, iesaka Latvenergo elektroefektivitātes centrā. Tā izdosies ietaupīt līdz 30 % elektroenerģijas. Optimālā telpu temperatūra rudens un ziemas sezonā, kad uzturies mājās, dienā ir 20–22 °C un naktī par 3–4 °C zemāka, bet pārējā laikā 16–18 °C robežās. Samazinot telpu apsildes temperatūru par vienu grādu, izdevumi apsildei samazināsies par 5%.

Ja, pārnākot mājās, ir vēsi un vēlies strauji piesildīt telpu, sildītāju sākotnēji ieslēdz maksimālajā sildīšanas režīmā. Bet, kad telpā ir sasniegta komforta temperatūra, noregulē sildītāju tādā režīmā, lai uzturētu telpas temperatūru.

Atceries, ka arī rudenī un ziemā telpas ir nepieciešams vēdināt, lai izvadītu telpā sakrājušos oglekļa dioksīdu (CO2) un organismam nodrošinātu svaigu gaisu. Lai sildītājs netērētu elektrību lieki, to izslēdz telpu vēdināšanas laikā.

Parūpējies par savu drošību – pārbaudi, vai elektriskais sildītājs neatrodas pārāk tuvu mēbelēm un, dodoties prom no mājokļa, neatstāj to ieslēgtu!